Duyuru

Stajyer Ehliyet yada aday sürücülük
Stajyer Ehliyet yada aday sürücülük

STAJYER EHLİYET YADA ADAY SÜRÜCÜLÜK NEDİR?

Aday sürücülük yada stajyer ehliyet 01.01.2016 tarihinden itibaren ilk kez ehliyet belgesi alanlar ile herhangi bir sebepten dolayı ehliyeti iptal edilen kişilerden yeniden sürücü belgesi alanlar, ehliyet belgelerini aldıktan sonra iki yıl süreyle aday sürücü kabul edilecektir.

01.01.2016 tarihinden sonra ilk kez ehliyet belgesi alan kişiler, Ehliyeti herhangi bir sebepten dolayı iptal edildiğinden dolayı yeniden ehliyet alan kişiler aday sürücüdür.

Adaylık süresi belgenin alım tarihinden itibaren 2 yıldır. Örneğin bir aday 05.05.2016 tarihinde belgesini almış olsun: Bu kişi 05.05.2018 tarihine kadar aday sürücüdür.

ADAY SÜRÜCÜLERİN TEK BAŞINA ARAÇ KULLANMASI:

Stajyer ehliyet sahipleri tek başına araç kullanabilecek midir?

Kesinlikle evet. Aday sürücüler ehliyet belgelerini aldıkları tarihten itibaren tek başına araç kullanabilir. Yanında refakatçı bulundurmalarına gerek yoktur. MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü yukarıda bahsettiğimiz yazı ile açıklıkta getirmiştir.

STAJYER EHLİYETİN İPTAL EDİLMESİ:

ÖNEMLİ !! Aday sürücünün hangi durumlarda sürücü belgesi iptal edilir?

Bu konu da açık bir şekilde yönetmelikte düzenlenmiş ve Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün ilgi yazısında de tek tek açıklanmıştır.

1. Aday olduğu 2 yıl boyunca Trafik ışıklarını 3 kez ihlal edenin,

2. Aday olduğu 2 yıl yıl boyunca hız limitlerini 3 kez aşarak ihlal edenin,

3. Aday olduğu 2 yıl boyunca, sağ ve sola, dönel kavşaklarda yayalara, bisiklet kullanıcılarına geçiş hakkını üç kez ihlal edenin,

4. Aday olduğu 2 yıl süre boyunca okul geçitlerinde öğrencilerin geçişlerini 3 kez ihlal edenin,

5. Aday olduğu 2 yıl süre içinde emniyet kemerinin 3 defa takılmaması halinde,

6. Aday olduğu 2 yıl içinde uyuşturucu ve uyarıcı maddeleri BİR KEZ DAHİ olsa alanın,

7. Aday olduğu 2 yıl içinde alkollü araç kullanarak 0.20 promilin üzerinde alkollü çıkanın,

8. Aday olduğu 2 yıl içinde toplam 75 ceza puanına ulaşanın

9. Ve son olarak aday olduğu 1 YIL İÇİNDE, toplam 75 ceza puanına ulaşanın yada ölümle neticelenen trafik kazasında asli olarak hatalı olanın

Ehliyetleri (sürücü belgeleri) iptal edilir.

Stajyer sürücünün ehliyetine el konulması halinde, bu kişi psikolojik durumunun tespiti için psikoteknik teste tabi tutulacaktır. Bu şahıs psikolojik durumunun tespitinden sonra tekrar sürücü kursuna başvurması gerekecektir.

Yani bu duruma maruz kalarak ehliyeti iptal edilen kişi psikoloji durumunun sağlam olduğunu belgeledikten sonra yeniden sürücü kursuna giderek sınavları kazanması gerekecektir.